środa, 31 października 2018

Kopciuszek w geekowskim wydaniu [Premiera]

Nieczęsto nazywamy się geekami. Fanfiki i fandomy są naszą domeną, a tylko z innymi równie oddanymi fanami możemy przedyskutowywać nurtujące nas kwestie związane z ulubionymi seriami, filmami, czy uniwersum. Dodajmy do tego jeszcze konwenty, które z przyjemnością odwiedzamy, podziwiając przecudne cosplaye, a może nawet tworząc własne. To coś magicznego wobec czego nie zdziwi chyba nikogo, że jak tylko usłyszałam o książce, której motywem przewodnim jest fandom, wprost musiałam po nią sięgnąć.

Geekerella jest w gruncie rzeczy dobrze znaną historią kopciuszka, jednak opowiedzianą w zupełnie inny, nowy i świeży sposób. Główny zarys opowieści zna każdy z nas i tutaj faktycznie wiemy czego się mniej więcej spodziewać, ale zapominamy o najważniejszym. W przypadku książki Ashley Poston najistotniejszy jest klimat. Powoli poznajemy świat będący oczkiem w głowie Elle. Dowiadujemy się, jakie było jej życie przed śmiercią taty. Odkrywamy jej małe rytuały i radości, kibicujemy spełnieniu jej marzeń.

Książkę czyta się naprawdę szybko i wciąga już od pierwszych stron. Opowiedziana z perspektywy dwóch osób sprawia, że mamy dwa całkowicie odmienne spojrzenia na ten świat i o ile sam Kopciuszek miał okazję pokazać, czego doświadczył, o tyle tutaj można powiedzieć, że w końcu i książę został dopuszczony do głosu. Kolejnym aspektem jest realność tego świata, bo chociaż nasza tytułowa Geekerella żyje w świecie fantazji i marzeń, problemy ją dotykające są całkowicie realne.

Historia skrywa w sobie sporą dawkę drobnych niespodzianek i smaczków, które przypadną do gustu każdemu geekowi. Powieść czytałam z wielką radością i przyjemnością. Pozytywnie zaskoczyło mnie dużo rozwiązań zastosowanych przez autorkę. Już sami bohaterowie oczarowują swoim złożonym charakterem i niekiedy działaniami. Żadne z nich nie jest idealne, ani nie miało takiego życia i to sprawia, że łatwiej jest nam się z nimi utożsamić.

Geekerella jest historią bardzo specyficzną i nie każdy się w niej odnajdzie. Dla zatwardziałych fanów Star wars, Star treka, Battlestar Galaktica, będzie to idealna odskocznia i dużo ciekawsza wersja oryginalnej baśni. W moim odczuciu odnajdzie się w niej każdy geek, który choć przez chwilę był niezrozumiany, czy samotny ze względu na swoje zainteresowania. Dla mnie jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji wydanych w tym roku i mam nadzieję, że kolejne książki autorki zachwycą mnie równie mocno, co wspaniała Geekerella. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Autor: Ashley Poston
Tytuł: Geekerella
Oryginalny tytuł: Geekerella
Rok Wydania (świat): 2017
Rok Wydania (Polska): 31 paździenrika 2018r.
Wydawnictwo: We Need YA
Moja Ocena: 6.5/7

2 komentarze:

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea