piątek, 1 listopada 2019

Frank Li szuka swojej drogi - "Frankly in love" David Yoon

   Po raz pierwszy Frankly in love zauważyłam na zagranicznym Instagramie. Amerykańscy twórcy zachwycali się zarówno okładką, jak i historią. Choć sama powieść jest debiutem autora, jego żona jest już znana dzięki takim bestsellerom jak Ponad wszystko, czy Słońce też jest gwiazdą, które zostały już nawet zekranizowane.

   Frankly in love opowiada historię Franka Li, który dorasta w rodzinie emigrantów z Korei Południowej. Choć sam bohater urodził się i dorastał w Kalifornii, po koreańsku powie tylko kilka słów i nigdy nie był w kraju przodków, jego rodzice oczekują, że na dziewczynę wybierze miłą Koreankę. Tylko, że Frank spotyka się z Brit Means, która choć jest dziewczyną jego marzeń, ma jedną zasadniczą wadę. Nie jest Koreanką. Kiedy podobnie jak jego przyjaciółka Joy, nie może przedstawić rodzinie swojej drugiej połówki, we dwójkę postanawiają udawać przed rodzinami, że się ze sobą spotykają, a w praktyce spędzać ten czas ze swoimi drugimi połówkami.

   David Yoon napisał książkę, która porusza wiele bardzo istotnych tematów. Dużo jest tutaj o rasizmie i braku akceptacji ludzi od nas innych. Frank musi trzymać się określonych reguł, żeby móc zasłużyć na uznanie swoich rodziców. Tak jak każdy nastolatek, próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie i poczucie przynależności. Klimatu nadają też wypowiedzi rodziców bohatera. Ponieważ mówią łamanym angielskim, również w naszej polskojęzycznej wersji zdania przez nich wypowiadane nie są poprawne gramatycznie.

   Książka nie ma na celu nas zaskoczyć. Większość wydarzeń jest raczej do przewidzenia. To co jest ciekawe to właśnie podejście bohaterów, trochę inne spojrzenie na temat rasizmu, czy pomysł na główny wątek. Nie powiem, jest kilka momentów przy których można się trochę pośmiać, a przynajmniej uśmiechnąć. Z drugiej strony książkę czytało mi się jedynie przyjemnie, nie wciągnęła mnie na tyle, żebym nie mogła się od niej oderwać.

   Mówi się, że w książce pobrzmiewa echo książek Johna Greena i Do wszystkich chłopców, których kochałam Jenny Han i to prawda. Mamy tutaj nastoletnie problemy, trochę koreańskiej kultury i szukanie swojego miejsca. To naprawdę miła i przyjemna młodzieżówka - w szczególności dla młodszych czytelników. Jest miłość, są problemy, jest szkoła i dorastanie, a to wszystko w jedynym takim wydaniu.


Autor: David Yoon
Tytuł: Frankly in love
Oryginalny tytuł: Frankly in love
Rok Wydania (świat/Polska): 2019
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Moja Ocena: 4.5/7

1 komentarz:

  1. Mam zamiar (kiedyś) przeczytać tę książkę, myślę, że może mi się spodobać, bo lubię tematykę różnic kulturowych (szczególnie pomiędzy Azją a Ameryką, kilka lat temu czytałam sporo powieści Pearl S. Buck, które są świetne i chyba dzięki niej ta tematyka do mnie przemawia), poza tym sama fabuła też mnie zaciekawiła :) Nie mówiąc o tym, że lubię młodzieżówki ;)

    OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea