poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Niezwykły świat Pauliny Hendel - "Tropiciel"

   Kiedy nie tak dawno temu sięgałam po Strażnika otwierającego serię Pauliny Hendel, nie miałam zbyt wielkich oczekiwań. Mimo pozytywnych opinii i zachwytów nad twórczością autorki, do powieści podchodziłam z rezerwą. Tymczasem Strażnik okazał się naprawdę fajną i wciągająca historią. Wobec kontynuacji miałam więc duże oczekiwania. Czy autorka im sprostała?

   O ile Strażnik był wprowadzeniem do tego uniwersum i wydawał mi się chaotyczny, a niektóre wydarzenia były pozbawione sensu, o tyle Tropiciel przeprowadza nas przez wszystkie lata po katastrofie i pokazuje wszystko "od poszewki".  Po kolei wraz z Hubertem doświadczamy każdego kroku wstecz, jaki robi cywilizacja. Tracimy prąd, potem wszystkie urządzenia elektryczne, zostajemy bez bieżącej wody, a na końcu patrzymy na to jak wszystkie wspólnoty dziesiątkuje tajemnicza choroba. Ten świat jest niepokojący i pozbawia nadziei, a jednak każdy walczy o przetrwanie i próbuje choć przez chwilę zapomnieć o chaosie jaki powstał.

   W Tropicielu zawarto wydarzenia w których bohater bierze udział na przestrzeni wielu lat. Drugi tom wydaje mi się być zdecydowanie mniej chaotyczny. Wszystko jest bardziej składne i lepiej wyjaśnione. Mamy nowych bohaterów oraz trochę inne spojrzenie na kwestię demonów, które w pierwszej części terroryzowały mniejsze wsie. Sam Hubert także się zmienia. Wcześniej towarzyszyliśmy chłopcu w ciele mężczyzny, który musi szybko dorosnąć. Teraz sytuacja się odwróciła i mimo że chłopak jest jedyną logicznie myślącą osobą, jest traktowany jak dziecko i niedopuszczany do niczego. Musi się także nauczyć wszystkiego tego, co wcześniej przychodziło mu naturalnie.

   Tropiciel nie raz mnie zaskoczył. Choć niektórych rzeczy można się było domyśleć mając na uwadze pierwszy tom, nie przeszkadzało mi to w żaden sposób w odbiorze całości. Mocno się przywiązałam do nowych bohaterów, którzy pozytywnie zaskakują i ubarwiają tę historię. O ile Strażnik był dobry, o tyle Tropiciel wciągnął mnie bez reszty. Nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco polecić wam drugi tom i wyczekiwać trzeciego.


Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Tropiciel
Seria: Zapomniana księga
Tom: #2
Rok Wydania: 2019r.
Wydawnictwo: We Need YA
Moja Ocena: 6/7

4 komentarze:

 1. Nie czytałam, ale interesuje mnie twórczość tej autorki. ;D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam 1 część i na pewno przeczytam 2, bo już czeka na półce :D Pozdrawiam, Pola https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, ze drugi tom Ci sie spodoba! Moim zdaniem jest zdecydowanie lepszy od strażnika <3

   Usuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea