czwartek, 4 kwietnia 2019

Opowieść o dzielnej dziewczynce - "Dziewczynka z atramentu i gwiazd"

   Chyba każdy z nas lubi oryginalne historie. Kiedy szukam czegoś dla siebie, czy dla znajomych, chętnie wybieram coś, co zapowiada jakąś nowość. Niezależnie czy chodzi o bajkę, fantastykę, czy może książkę dla dzieci. Jedną z takich właśnie opowieści, które niedawno wpadły mi w oko, jest właśnie Dziewczyna z atramentu i gwiazd. Przepiękna okładka mocno mnie kusiła, a opowieść o dziewczynce, która kocha mapy i chciałaby móc odkrywać swoją wyspę, zapowiadała niezłą przygodę.

   Autorka stworzyła świat, który na pozór wydaje się całkowicie normalny, a jednak owiany iście magiczną legendą. Główną bohaterką jest trzynastoletnia Isabella, która uwielbia wysłuchiwać opowieści Ta w tym jednej szczególnej, o pewnej dzielnej dziewczynce, Arincie. Choć jej marzeniem jest zwiedzenie wyspy i stworzenie mapy, która odkrywałaby wszystkiej jej tajemnicę, Isabella została wyznaczona do czegoś zdecydowanie ważniejszego, a my jesteśmy towarzyszami jej przygody.

   Książka jest napisana w taki sposób, aby młodsi czytelnicy nie mieli żadnych trudności w jej odbiorze. Poza dostosowaniem języka i wielkości czcionki, strony zostały przyozdobione kartograficznymi znakami, które zdecydowanie urozmaicają środek i nadają mu charakteru. Zresztą cała historia odwołuje się po trochu do kartografii co sprawia, że jest taka wyjątkowa.

   Bohaterowie popadają w skrajność. Są albo wyidealizowani i nie doszukamy się u nich negatywów, albo uchodzą za tych złych. Choć niekiedy autorka przedstawia same skrajności, w żaden sposób nie wpłynęło to negatywnie na mój odbiór lektury. Warto wziąć pod uwagę, że wszystko jest tu maksymalnie uproszczone, tak aby niezależnie od wieku, każdy mógł się odnaleźć w tej historii.

Dziewczynka z atramentu i gwiazd oczarowała mnie zarówno swoją oryginalnością, jak i łatwością w przekazie. Choć jest historią napisaną dla dzieci, można ją czytać niezależnie od wieku. Nawiązania do kartografii mogą fajnie zainteresować młodszego czytelnika, podobnie jak kilka grafik i znaki zdobiące każdą stronę. Niewątpliwie jest to książka dobra dla nastolatków głodnych przygód, ale także na prezent. Piękne wydanie świetnie się prezentuje i powinno zaspokoić każdego miłośnika książek, niezależnie od wieku.


Autor: Kiran Millwood Hargrave
Tytuł: Dziewczynka z atramentu i gwiazd
Oryginalny tytuł: The Girl of Ink & Stars
Rok Wydania (świat/Polska): 2016/2019
Wydawnictwo: Literackie
Moja Ocena: 5.5/7

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea