wtorek, 5 listopada 2019

Grupa wsparcia dla nastolatek

   O książce Trinkets po raz pierwszy usłyszałam przy okazji promocji serialu, który dopiero co wchodził na platformę Netflix. Nigdy wcześniej nie słyszałam o historii, która opowiadałaby o młodych kleptomankach podczas resocjalizacji. Mamy tutaj zresztą wiele bohaterek i byłam ciekawa w jaki sposób autorka poprowadzi tę opowieść. Trudno ukryć, że spodziewałam się czegoś innego.

   Trinkets to przede wszystkim trzy bohaterki. Tabitha ma wszystko czego dusza zapragnie. Nastolatce nie brakuje pieniędzy, jest bardzo popularna, ma mnóstwo przyjaciół i super chłopaka. Wydawałoby się, że ma wszystko czego można chcieć, a jednak żeby choć przez chwilę poczuć dreszczyk emocji, kradnie aż do momentu w którym zostaje złapana i wysłana na spotkania grupy anonimowych kleptomanów. Tam też trafia również Elodie Shaw, cicha myszka, po której nikt nie spodziewałby się kradzieży oraz Moe, która samym swoim wyglądem przywodzi na myśl chuligankę. Ta trójka staje się naszymi przewodnikami po swoich problemach i drodze do nowego życia.

   Pozytywnym zaskoczeniem okazały się rozdziały z perspektywy każdej z bohaterek. Możemy poznać ich życia, problemy i wątpliwości. To byłby naprawdę fajny zabieg, gdyby nie to, że rozdziały były bardzo krótkie i ciężko było się w nich odnaleźć. W związku z tym bardzo opornie mi szło również odróżnianie bohaterek i dopiero z czasem zaczęłam zauważać kto jest kim. Z drugiej strony takie szybkie przejścia i małe ilości tekstu sprawiły, że książkę przeczytałam w zasadzie na raz, bo zajęła mi jedno popołudnie.

   W gruncie rzeczy to po prostu kolejna młodzieżówka o paczce znajomych, którzy dopiero co się poznają i zaczyna rodzić się między nimi przyjaźń. Typowa historia o otwieraniu się na świat, odrzucaniu toksycznych relacji, czy rezygnacji z udawania kogoś, kim się nie jest. I to jest naprawdę fajne i w porządku, ale są tutaj rzeczy, które takie nie są. Przede wszystkim autorka w żaden osób nie potępia kradzieży, ona po prostu tam jest i cały czas się przewija. Biorąc pod uwagę, że na początku jest to ściganie się, która z dziewczyn ukradnie coś lepszego, to nie powiedziałabym, że autorka promuje właściwe postawy. Po prostu cały czas miałam wrażenie, że coś takiego jest traktowane jako norma, a nie problem.

   Książkę czytało się całkiem przyjemnie w związku z tym postanowiłam podejść do serialu z którym przygodę ostatecznie skończyłam na drugim odcinku i nie byłam w stanie dalej w to brnąć . Nie zrozumcie mnie źle, powieść ma naprawdę wiele fajnych wątków, które mi się spodobały. Przemiany bohaterów, wątki miłosne i sekrety jakie skrywają bohaterki nadrabiają wiele niedociągnięć, ale dla mnie książka nie wyróżnia się niczym innym niż główną tematyką, której poprowadzenie totalnie mi się nie spodobało. Tym bardziej serial, który nie reprezentuje sobą nic ciekawego.


Autor: Kristen Smith
Tytuł: Trinkets
Oryginalny tytuł: Trinkets
Rok Wydania (świat/Polska):
Wydawnictwo: Jaguar
Moja Ocena: 3/7

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea