piątek, 16 listopada 2018

Czy zgadniesz kto się za tym kryje?

 Kilka lat temu Escape Roomy stały się popularne i zaczęło wybierać się do nich coraz więcej osób. Konwencja pokojów wypełnionych zagadkami, poszlakami i wszelkimi rodzaju wskazówkami, które mają nam podpowiedzieć, jak się wydostać z pułapki naprawdę dobrze się przyjęła. Stworzono zarówno pokoje do których można wejść z dziećmi, a rozwiązywanie kolejnych zadań będzie wspaniałą przygodą i zabawą, wyjścia nakierowanie głównie na trudne zadania, pokoje koszmarów, czy jeszcze inne. Jest ich cała masa. Potem przyszedł czas na wykorzystywanie tego motywu w filmach czy literaturze. Dzisiaj przychodzę z pierwszą książką w tej konwencji u nas wydaną.

 Morgan Shephard jako nastolatek został znany z rozpracowania tajemniczej śmierci nauczyciela. Po kilkudziesięciu latach jest znaną osobistością prowadzącą program, w której demaskuje przestępstwa i oszustwa. Jego życie jest wypełnione nałogami i pozbawione skrupułów. A potem wszystko się zmienia, kiedy wraz z kilkoma innymi osobami budzi się w zamkniętym pokoju hotelowym i ma zaledwie  godziny na zidentyfikowanie wśród nich mordercy.

 Zgadnij kto skrywa w sobie wiele tajemnic i mimo że od początku prowadzi nas konwencja szukania mordercy, nie jest to najważniejsza z zagadek, które mamy do rozwikłania. Osobiście, od początku spodziewałam się, kto okaże się sprawcą. Co innego tyczy się wydarzeń z przeszłości, które doprowadziły do obecnej sytuacji. Autor przeplatając ze sobą przeszłość z teraźniejszością, powoli prowadzi nas w stronę rozwiązania i poznania motywów całej intrygi.

 Bohaterowie są dosyć specyficzni. Każdy z nich uosabia sobą coś innego tworząc postać przeciwstawną do pozostałych. Groza jest budowana powoli i z wielką dokładnością. Niektóre momenty faktycznie mnie przytłoczyły pod względem przedstawienia ludzkiego okrucieństwa, choć sama książka nie ma w sobie zbyt dużo brutalności. Jest bardziej tajemniczą zagadką, wypełnioną po brzegi niepokojem i intrygą.

"Zgadnij kto" jest książką o tyle nietypową, że utrzymaną w klimacie Escape Room. Tematyka i pomysł nadają historii intrygi i sprawiają, że powieść czyta się z prawdziwą ciekawością. Całość przeczytałam w zaledwie dwa wieczory, co spowodowane jest szybkim tempem akcji i przyjemnym w odbiorze stylowi autora. Choć książka nie zachwyciła mnie tak, jak się na to zapowiadało przez bardzo pozytywne opinie przez nią zbierany, czuję się usatysfakcjonowana.Autor: Chris McGeorge
Tytuł: Zgadnij kto
Oryginalny tytuł: Guess who
Rok Wydania (Polska): 2018r.
Wydawnictwo: Insignis
Moja Ocena: 4.5/7

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea