czwartek, 15 października 2015

Sfora na tropie skarbu - "Skarb" Kathy Reichs & Brendan Reichs

Autor: Kathy Reichs & Brendan Reichs
Tytuł: Skarb
Seria: Wirusy
Tom: #2
Oryginalny tytuł: Seizure
Rok Wydania (świat): 2011r.
Rok Wydania (Polska): 2014r.
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Moja Ocena: 5.5/7


Kathy Reich jest znaną na całym świecie autorką. Jej książki opierają się częściowo na jej własnych doświadczeniach z pracy antropologa sądowego, a historie niekiedy potrafią zawrócić w głowie tak, że niełatwo będzie odkryć zabójcę. Nic więc dziwnego, że na podstawie serii o Temprance Brennan powstał tak znany serial jak "Kości". I tutaj na scenę wkracza moja mama, dzięki której wiele lat temu usłyszałam o tej autorce. Gdy tylko dowiedziałam się, że zostanie u nas wydana seria dla młodzieży napisana przez nią we współpracy z synem, po prostu nie mogłam się doczekać, kiedy w moje ręce wpadną "Wirusy". Dzisiaj zakończyłam swoją przygodę z drugą częścią tej niezwykłej serii, a "Skarb" pozwolił na przeżycie naprawdę świetnej przygody!

Instytut badawczy Loggerhead nie ma środków na dalsze prowadzenie badań. Co za tym wszystkim idzie, tata Tori podobnie jak rodzice innych nosicieli straci pracę. Każdy z zarażonych zamieszka w innym miejscu i nigdy nie poznają do końca swoich możliwości i mocy. W takim razie trzeba zrobić coś, co sprawi, że znajdą się środki na dalsze utrzymywanie instytutu. Tylko co tutaj zrobić?  tutaj na pomoc nastolatkom przychodzi legenda o skarbie ukrytym przez awanturniczą i tajemniczą piratkę Anne Bonny, która zaginęła w XVIII wieku.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, powieść jest wielowątkowa. Pojawiają się tutaj zarówno elementy kryminału, sensacji, a ponadto subtelny skrywający się w cieniu zakątek jakiegoś romansu. To wszystko opiewa w niezwykle pasjonującą zagadkę piratów i przygody. Także elementy fantastyczne sprawiają, że od książki po prostu nie można się oderwać.

Akcja rozwijała się stopniowo, a historię naprawdę dobrze mi się czytało. łatwo utożsamiłam się z bohaterką, która jest silną i inteligentną dziewczyną, za którą się podąża i która nie da sobie "w kaszę dmuchać". Co mnie jednak całkowicie zaskoczyło? Pod koniec książki dowiedziałam się, że Tori ma czternaście lat. Jeżeli weźmiemy to pod uwagę, to historia przedstawiona w książce jest całkowicie nierealna i nie chodzi tutaj tylko o wątek fantastyczny. Nie możliwe, żeby osoby w tym wieku, były tak sprytne, mądre i pomysłowe. Na szczęście działa to na korzyść powieści. Styl autorów nie odzwierciedla myśli tak młodej dziewczyny, dzięki czemu książka nie jest nudna i nie mamy takiego poczucia, że sięgnęliśmy po powieść dla dzieci.

"Skarb" jest przede wszystkim przygodą. Książka kierowana jest głównie do nastolatków, ale jej zaletą jest to, że może czytać ją zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik. Dzieci będą oczarowane sprytem i intelektem głównych bohaterów, natomiast osoby znacznie starsze od postaci nie będą miały poczucia, że czytają coś dziecinnego. Nie mówiąc o tym, że klimat piratów i poszukiwanie skarbów może przynieść wiele frajdy. "Skarb" jest idealną rozrywką i oderwaniem od rzeczywistości.


5 komentarzy:

  1. Brzmi ciekawie ^^

    Pozdrawiam i zachęcam do wzięcia udziału w konkursie o "Aplikację"! :*
    ksiazki-mitchelii.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam 3 części z serii Wirusów.Czekam aż zostanie przetłumaczona reszta (Exposure,Terminal,Trace Evidence):)

    OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea