czwartek, 24 października 2013

Ciężka droga Joanny Szalonej

Autor: C. W. Gortner
Tytuł: Ostatnia Królowa
Oryginalny tytuł: The Last Queen
Rok Wydania (świat): 2006r. 
Rok Wydania (Polska): 2013r. 
Wydawnictwo: Książnica
Moja Ocena: 5/7


Fabularyzowane biografie robią się coraz bardziej popularne i powstaje coraz więcej powieści tego typu. Ale jak z nich wszystkich wybrać naprawdę dobrą lekturę, po której sięgnięcie nie będzie zwykłym marnowaniem czasu? Nie ukrywam, powieści C. W. Gortnera robią a mnie naprawdę duże wrażenie. Każda historia spod jego pióra, którą miałam okazję przeczytać, pozwoliła mi przenieść się do całkiem innego czasu i poznać dzieje wielu niezwykłych kobiet z ich punktu widzenia.

"Ostatnia Królowa" to losy Joanny I Kastylijskiej, która otrzymała przydomek "Szalona". Hiszpańska księżniczka, wydana za księcia Lotaryńskiego godzi się na małżeństwo tylko ze względu na obowiązek wobec kraju. Zaaranżowane małżeństwo owocuje namiętnym związkiem, na który niedługo potem spada tragedia. Joanna będzie musiała wybrać między obowiązkiem i własnym szczęściem. Droga do władzy nie jest usłana różami, ale pełna niebezpieczeństw.Pierwszy raz usłyszałam o Joannie Szalonej. Mimo to od razu polubiłam tą silną i pomysłową kobietę. Bardzo poruszyły mnie jej losy, które przesycone są cierpieniem i determinacją władczyni.

Książkę czytało mi się lekko. Powieść wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Akcja przez całą historię utrzymywała szybkie tempo i nie zwolniła nawet na samym końcu. Każdy rozdział zaskakiwał wydarzeniami, jakie towarzyszyły Joannie, a prawda w nich zawarta jeszcze bardziej potęgowała ten efekt.

Nie będę porównywać "Ostatniej Królowej" do innych książek autora. Każda z powieści pisarza, jest całkowicie odmienna od reszty nie wyłączając historii Joanny. To nie jest pierwsza lepsza książka. Lektura jest dopracowana i pełna niezwykłych zwrotów akcji. Momentami nie mogłam wprost uwierzyć, że jedna kobieta mogła przeżyć tak wiele.

Największym plusem powieści jest jej lekkość. Czyta się ją szybko i z przyjemnością. Ten charakterystyczny i lekki sposób w jaki pisze autor pozwala zagłębić się w historii i poczuć się, jakbyśmy to my byli na miejscu bohaterki. Myślę, że książka powinna spodobać się nie tylko osobom gustującym w tym gatunku, ale także tym, które chciałyby sięgnąć i poznać choć trochę fabularyzowanych biografii. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat :)5 komentarzy:

  1. Czytałaś może "wyznania katarzyny medycejskiej" tego autora? Jeśli nie to baaaardzo polecam. Jeśli "ostatnia królowa" Ci się spodobała to "katarzyna" powali cię na kolana;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z miłą chęcią kiedyś się zapoznam :P Jednak nie przypuszczam, aby stało się to w najbliższym czasie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo bym chciała przeczytać. Muszę się za nią rozejrzeć :)

    OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea