poniedziałek, 11 marca 2013

Nowe Wcielenie Lokiego :)

Autor: Jakub Ćwiek
Tytuł: Kłamca
Seria: Kłamca
Tom: I (1)
Rok Wydania: 
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Moja Ocena: 6/7


Jakub Ćwiek to autor wielu znanych i cenionych książek z gatunku polskiej fantastyki. Do najbardziej poczytnych dzieł autora zaliczana jest seria „Kłamca”, po której pierwszy tom sięgnęłam z niekłamaną fascynacją i ciekawością. Od razu zaczytałam się w świecie tych niesamowitych postaci.

Książka opowiada o losach Lokiego, boga znanego z Nordyckiej Mitologii, brat Thora, syn Odyna. Znany też, jako „Kłamca” jest bogiem oszustów, który został skazany za swoje zbrodnie na bardzo srogą karę. Wykupiła go ukochana żona. W ramach zapłaty pomogła też zniszczyć Asgard, żeby ratować męża. Od tamtej pory Loki jest chłopcem na posyłki Archaniołów, którzy myślą, że jest im posłuszny, jednak Kłamca ma własne plany.


Lektura składa się z kilku rozdziałów, a każdy jest inną historią, wydarzeniem z życia głównego bohatera. Przygody opisane są w kolejności chronologicznej, ale czytając je miałam wrażenie, jakby od poprzednich zdarzeń minęły miesiące, czasem nawet lata. Poza tym między aktualne wydarzenia, autor wplótł sytuacje z przed wielu wieków, kiedy to Loki został uwolniony ze swojego więzienia.

Nietuzinkowi bohaterowie, ciekawe i oryginalne sytuacje napędzają tępo akcji. Autor nadał Kłamcy silny charakter i dużą dawkę sprytu, dzięki czemu każdej stronie towarzyszy napięcie i ciekawość, co też wydarzy się dalej.

Akcja powieści rozgrywa się w świecie współczesnym między innymi w Chicago, Pradze, Los Angeles, Nowym Jorku, Wrocławiu, w Alpach itd... W książce pojawiają się też nawiązania dotyczące mitologii Nordyckiej, czy Chrześcijaństwa, ale także wierzenia ze starożytnego Egiptu, mitologii Grackiej oraz kilka innych legend i wyznań. Wszystko to stworzyło oryginalny obraz świata i należących do niego postaci. 

„Kłamca” to książka warta uwagi. Historia wciągająca i wnosząca coś nowego do polskiej Fantastyki. Historia Loki’ ego i wizja tej postaci, jaką przedstawił w powieści pisarz, jest wręcz idealna i wpasowuje się w gusta młodych miłośników tego gatunku.
W trakcie czytania często nie mogłam się powstrzymać od śmiechu. Miło wspominam czas spędzony przy tej powieści i już nie mogę się doczekać, przeczytania kolejnej części.Kłamca | Bóg Marnotrawny | Ochłap Sztandaru | Kill'em

7 komentarzy:

 1. Książka może być fajna, choć nie za bardzo w moim guście. Gdy zauważyłam imię Loki myślałam, że wpis będzie dotyczył jakiejś nowej części "Zamienionej" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki, więc pewnie gdzieś wkrótce ją dorwę ;d

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę serię w planach, może nie najbliższych, ale jednak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam czytałam- naprawdę bardzo gorąco polecam ;) I nie tylko fanom mitologii nordyckiej! Tu jest WSZYSTKO pomieszane (religie świata, wierzenia, bóstwa, anioły) w tak przejrzysty i zgrabny sposób, że naprawdę warto wydać pieniądze na tą książkę! :) Ja sama jak tylko pojadę do Empika, to od razu kupię sobie 2 i 3 część naraz!!!

  Naprawdę polecam! To naprawdę świetna książka!

  Florence ]:-D

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, czytałam już całą trylogię o Lokim :) Od tamtego czasu minęło trochę, ale mam zamiar wrócić do przygód Kłamcy :) Bo naprawdę warto :) Jest to jedna z moich ulubionych serii

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka jest naprawdę świetna, no i czyta się ją lotem błyskawicy :P Muszę teraz dorwać tylko pozostałe części :D

  OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea