sobota, 13 lipca 2019

Niezwykła space opera - "Zenith" S. Alsberg & L. Cumming

   Debiut literacki jest bardzo trudny w szczególności dla osób, które znane są z czegoś zupełnie innego. Kiedy wychodziła książka Sashy Alberg i Lindsay Cummings bardzo dużo się o niej mówiło. Skrajne oceny były spowodowane nie tylko odbiorem samej powieści, ale też stosunkiem wobec pierwszej z autorek. Chyba każdy z nas zaczynając od tworzenia wpisów lub filmików o książkach chciałby zajść tak daleko i napisać własną historię. Choć sama nie mam zbyt dużej styczności z "booktuberami", byłam ciekawa jak Sasha sobie tutaj poradziła. Do książki podeszłam z otwartym umysłem nie nastawiając się na nic szczególnego. Miałam jedynie pobieżne informacje na jej temat.

   Główną bohaterką jest Androma Racella, która w galaktyce znana jest jako Krwawa Baronowa. Potężna najemniczka zawsze dopnie swego i po trupach dotrze do celu. Jednak dziewczyna ma też swoje drugie oblicze. Dla swojej załogi jest po prostu Andi - ich przyjaciółką i siostrą. Choć Adroma nie jest jedyną ważną postacią w tej historii, zdecydowanie wybija się na pierwszy plan. Zresztą każdy z bohaterów może poszczycić się swoją wyjątkowością. Z każdym rozdziałem poznajemy ich coraz lepiej i widać, jak bardzo złożonymi ludźmi są. Mają własne problemy, trudy i nadzieje, a ścigani są przez bolesną przeszłość. Niesamowicie zżyłam się z nimi wszystkimi.

   Książka liczy ponad sześćset stron i po brzegi wypełniona jest akcją. Krótkie rozdziały, narracja z perspektywy różnych osób i spora dawka intryg sprawiły, że nie mogłam oderwać się od tej historii. Jak w każdej powieści są rzeczy, których możemy się spodziewać, ale tutaj zdecydowanie przeważa liczba niespodzianek i nieprzewidzianych zwrotów akcji. Miałam wrażenie, że każda scena jest dopracowana.

   Dostajemy silną bohaterkę, a nawet całą gamę rewelacyjnych postaci, które mimo własnych demonów potrafią zawalczyć o zwycięstwo. Sama Krwawa Baronowa ma wiele twarzy i miło było odkrywać każdą z nich. Zresztą cała historia składa się z wielu małych elementów, szczątków wydarzeń, które z czasem zaczynamy układać w sensowną całość.

  Zenith jest książką specyficzną. Dużo w niej marzeń, podróży i nadziei. Przede wszystkim jednak opowiada o ludziach, którzy mierzą się z własnymi demonami i konfrontują z trudną przeszłością. Zdecydowanie za mało jest w literaturze książek "z pazurem przy których można się tak świetnie bawić. Dla mnie była to jedna wielka przygoda. Historia wciągnęła mnie od pierwszych stron i pozwoliła zapomnieć o całym świecie. Świetnie się przy niej bawiłam i szczerze ją polecam.


Autor: Sasha Alsberg & Lindsay Cummings
Tytuł: Zenith
Seria: Androma
Tom: #1
Oryginalny tytuł: Zenith
Rok Wydania (świat/Polska): 2016/2019
Wydawnictwo: We Need YA
Moja Ocena: 7/7

2 komentarze:

  1. Brzmi naprawdę interesująco. Lubię jak książka ma krótkie rozdziały, czyta mi się wtedy o wiele lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mam podobne odczucia :) Dużo łatwiej też przerwać lekturę, pójść coś ogarnąć i wrócić niż przerywać w środku rozdziału :)

      Usuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea