wtorek, 1 lipca 2014

Ale nigdy nie stracili nadziei - "Galop'44" [Przedpremierowo]

Autor: Monika Kowaleczko-Szumowska
Tytuł: Galop'44
Rok Wydania: 2014r.
Wydawnictwo: Egmont
Moja Ocena: 6,5/7
Premiera: 30 Lipce


W ostatnim czasie podkreśla się, że młodsze pokolenia nie mają pojęcia jak wielkie znaczenie miało Powstanie Warszawskie. Jego brzeg opisuje wiele książek historycznych, możemy obejrzeć kroniki z tamtych wydarzeń, a także powstaje coraz więcej filmów, które chcą w bardziej przystępny sposób pokazać, co się tam działo. "Galop'44" zwraca uwagę tematem, który wybrała autorka. Łączy podróże w czasie z wydarzeniami, które mają dla naszego narodu duże znaczenie.

Podczas wyjścia do muzeum, Mikołaj przez przypadek trafia do czasów powstania warszawskiego, a jego starszy brat, Wojtek, próbując go wydostać z powrotem, decyduje się na podróż w czasie. Obaj są zupełnie od siebie różni, ale obaj podejmuję udział w tych wydarzeniach. Tam poznają smak zwycięstwa i porażki, odkrywają przyjaźnie i miłość, a także wagę tamtych zdarzeń.

Książka wciągnęła mniej już od pierwszych stron. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało, a lektura wywoływała we mnie wiele różnych emocji. Autorka opisuje wydarzenia w których brali udział bohaterowie, gdzieniegdzie wtrącając urywki zdarzeń z innych miejsc, tak aby wyjaśnić niektóre wątki i dopełnić całość.

Bardzo spodobały mi się dopiski pisarki wyjaśniające niektóre wydawałoby się drobne elementy historii, a jednak będące ważniejszymi ciekawostkami na temat powstania. Niektóre słowa bohaterów są cytowanymi słowami prawdziwych powstańców. Wydarzenia te są bardzo realistycznie odzwierciedlone, a postaci są bardzo prawdziwe i czuć w nich ducha walki.

Ujęcie z powstania znalezione w internecie
Autorka nie oszczędziła nam także wielu zwrotów akcji. W samym powstaniu wszystko toczy się tak, jak opisują to książki, a jednak nie sposób przewidzieć co wydarzy się zarówno tam, jak i w życiu bohaterów. Polubiłam Mikołaja, jednak moją sympatię zyskał głównie Wojtek. Bracia są tak różni, ale to właśnie pokazuje, że nieważne jak ludzie się różnili, ale stawali do walki o wolność.

Jest to świat radości z drobnych gestów, ale również wyniszczających walk i poświęceń za lepsze jutro. Miłość przeplata się tutaj ze śmiercią i niepewnością co przyniesie jutro. Autorka przywraca pamięć tamtych dni i podkreśla, że trzeba o nich pamiętać. Nie możemy zapomnieć o tamtych wydarzeniach, ale przekazywać je z pokolenia na pokolenie.

Książka wywarła na mnie naprawdę duże wrażenie. W lekki i przystępny sposób opisuje powstanie z perspektywy dwóch współczesnych nastolatków, trzy trafiają tam przez przypadek. "Galop'44" to książka dla każdego. Mogą ją czytać młodsi, poznawać starsi i myślę, że na każdym zrobi wrażenie. Mimo, że wiemy, jak skończyło się powstanie, podczas lektury wcale o tym nie myślimy. Z zapartym tchem śledzimy losy bohaterów i kibicujemy powstańcom, a finał książki jest nieprzewidywalny. Serdecznie polecam ją każdemu, kto chciałby spędzić chwile z naprawdę dobrą książką. Przydałoby się więcej takich opowieści.


Żeby było w klimacie powstania, zdecydowałam się na Warszawiankę... 15 komentarzy:

 1. W obecnych czasach wiele osób nie zna historii własnego kraju, co według mnie jest naprawdę poważnym problemem. Cieszę się, że powstaje literatura, która przybliża czytelnika do losów swojej ojczyzny, a na dodatek jest pisana w zachęcający i przystępny sposób, gdyż dzięki temu istnieje większa szansa na to, że wzrośnie ilość osób mających rozeznanie w dziejach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym obiema rękami ;)
   Choć też, że historia w szkołach jest sztywna, trzeba wiedzieć, że coś było, konkretne działania. A właśnie takie ciekawostki (jak np. wzmianki o powstaniach) potrafią zdecydowanie zaciekawić i też można dowiedzieć się czegoś fajnego, a zarazem historycznego :)

   Usuń
 2. Lubię takie książki , dlatego z chęcią się z nią zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejku! Tak bardzo chcę przeczytać tę książkę, więc cieszę się, że Ci się spodobała. Nie mogę doczekać się premiery, będę musiała ją jak najszybciej dorwać, bo takie wojenne i historyczne klimaty naprawdę mnie interesują!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba :) Jedna z lepszych książek polskich autorów, którą miałam okazję przeczytać :3

   Usuń
 4. Książka zapowiada się ciekawie :)
  Wojenne i historyczne klimaty są spoko, w każdym razie dla mnie, więc będę na nią polował :D
  mlwdragon.blogspot.com
  historiaadam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dokładnie przed chwilą zapowiedź tej książki i szczerze mnie zainteresowała. Teraz Twoja pozytywna recenzja. Zdecydowanie ten tytuł jest w moim typie!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, jak fajnie się zbiegło :)
   Mam nadzieję, że Ci się spodoba! :3

   Usuń
 6. Chętnie przeczytam dobrze napisaną książkę z wątkiem historycznym, szczególnie, że u mnie z historią zawsze było kiepsko i kiedyś trzeba to nadrobić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, poza tym myślę, że o powstaniu Warszawskim mówi się trochę za mało. Nie pamiętam, żebym w szkole miała ten temat...

   Usuń
 7. Nie byłam przekonana do tej powieści, ale teraz nie mam już wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 8. przypuszczam, że gdyby historycy bazowali na takich tekstach, moja niechęć do tego przedmiotu stała by się o wiele mniejsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja także :) Wystarczyłoby poopowiadać o kilku małych intrygujących zdarzeniach, czy niezwykłych ludziach i historia nabrałaby nowego, ciekawszego obrazu, a zarazem więcej można byłoby się dowiedzieć :)

   Usuń
 9. II wojna światowa, Powstanie Warszawskie, podróże w czasie- to kombinacja, której nie ominę :)

  OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea