czwartek, 25 lipca 2013

- "Wyznania Katarzyny Medycejskiej"


Autor: C. W. Gortner
Tytuł: Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Oryginalny tytuł: The Confessions of Catherine de Medici
Rok Wydania (świat): 2010r.
Rok Wydania (Polska): 2011r.; 2013r.
Grupa Wydawnicza: Publicat
Moja Ocena: 7/7


Katarzyna Medycejska to kobieta, która przeżyła bardzo dużo i jest często wspominana do dzisiaj. Imię dobrze znane, ale co takiego zrobiła za życia? Szczerze mówiąc, przed przeczytaniem tej lektury nie wiedziałam o niej nic, ale bardzo chciałam się dowiedzieć, poznać jej portret. Byłam ciekawa wizji autora i głodna intrygującej, wciągającej powieści.

"Wyznania Katarzyny Medycejskiej" to portret niezwykłej władczyni, która musiała wiele poświęcić i wycierpieć, w imię pokoju, za Francję. Poznajemy ją w wieku szesnastu lat, kiedy w jej życiu zaczyna powstawać zament, a już niedługo potem towarzyszymy młodej dziewczynie na całkiem obcym dworze. Katarzyna była inteligentną kobietą, ale także zdradzaną żoną, niespełnioną kochanką i matką królów. Autor pokazuje jej wiarygodne oblicze i istotną część historii Francji do której przybyła jako nastolatka, którą pokochała, jakby spędziła tam całe życie.

Większa część opowieści to historia, o czym na samym końcu książki informujewystarczająco skomplikowane. Daję za to duży plus, gdyż dzięki temu nie tylko wszystko jest klarowniejsze, ale dzięki temu, czytając nie gubiłam się w akcji i cały czas wiedziałam o kogo chodzi w danym momencie, a postaci było naprawdę wiele.
nas autor. Pisarz zmienił tylko kilka mniej znaczących faktów, aby nie powstało większe zamieszanie, szczególnie, że wydarzenia są same w sobie

Główną bohaterką jest Katarzyna Medycejska, która opisuje swoje wspomnienia, wzloty i upadki. Dowiadujemy się, jak ciężkie życie miały w tamtych czasach kobiety i że nawet królowe nie były wolne, a większość z nich była uznawana za jedynie klacze rozpłodowe. Z jednej strony lekko przerażający świat, z drugiej silna dziewczyna, która pokonała wszystkie przeciwności losu i samodzielnie rządziła do samej śmierci.

Na razie pisałam głównie o bohaterce, ale ona jest tutaj najważniejsza, nie akcja, ale głównie bohaterowie. Książka jest fabularyzowaną biografią, a autor opisał wszystkie wydarzenia nie tylko szczegółowo, ale także w ciekawy sposób. Intrygi nadają lekturze charakteru. Powieść czyta się bardzo szybko, ale nie jest "na jeden dzień". Książka jest nie tylko spora, ale także pełna wielu informacji. Dlatego moim zdaniem warto odłożyć sobie na jej przeczytanie więcej czasu.

Powieść bardzo mi się spodobała. Nie tylko dlatego, że bardzo polubiłam Katarzynę Medycejską, ale także dlatego, że poznałam wiele faktów, przybliżona została mi historia Francji, a przede wszystkim odprężyłam się przy ciekawej lekturze. Myślę, że warto sięgnąć po "Wyznania Katarzyny Medycejskiej" i to lektura nie tylko dla tych, którzy chcą poznać bliżej rozegrane wydarzenia, ale także po prostu dobrą powieść. Natomiast swoich fanów, autor na pewno nie zawiedzie.

13 komentarzy:

 1. Ciekawią mnie te wszystkie powieści wydawane głównie nakładem wydawnictwa Publicat. Nie jestem fanką historii, więc troszkę boję się po nie sięgać, ale z każdą kolejną recenzją coraz bardziej jestem skłonna spróbować. Po Twojej recenzji czuję się szczególnie zachęcona, ale powiedz mi... czy ten tytuł nadaje się na rozpoczęcie przygody z tego typu lekturą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaję mi się, że tak. W sumie sama zaczynałam od powieści tego autora, a mianowicie "Sekret Tudorów", jednak jest to pierwsza część trylogii, dlatego sądzę, że "Wyznania Katarzyny Medycejskiej" będą lepszą lekturą na początek :)

   Usuń
  2. Super, w takim razie będę miała ją na uwadze ;)

   Usuń
 2. Zaciekawiła mnie twoja recenzja i z pewnością, gdy tylko będę miała taką możliwość, siegnę po tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie książki, więc po tą na pewno sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio mam chrapkę na takie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Stałem dzisiaj w księgarni przed tym tytułem i zrezygnowałem :/
  Twoja recenzja wszystko zmienia, muszę iść ją kupić :)
  Zaciekawiłaś mnie :)
  mlwdragon.blogspot.com
  historiaadam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie się ta książka bardzo podobała i mam w planach przeczytać inne tego autora;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej :) Nominowałam Cię do Liebster Blogger Award ! Szczegóły tutaj: http://dilemmas-girls.blogspot.com/2013/07/liebster-blogger-award.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna. I bardzo ładne okładki ma ; )

  Pozdrawiam, obserwuję i zapraszam do siebie
  http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm, coś dla mnie :D Napaliłam się na tę książkę, nie ma co!

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi naprawdę ciekawie :D Być może dam się skusić jeżeli tylko natknę się na nią w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 11. Oooo...tak wysoka ocena...poszukam książki.

  OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea