poniedziałek, 11 lutego 2013

Idealnie Dobrani

Autor: Catherine McKenzie
Tytuł: Idealnie Dobrani
Oryginalny tytuł: Arranged
Rok Wydania (świat): 2011r.
Rok Wydania (Polska): 2013r.
Wydawnictwo: Otwarte
Moja Ocena: 5,5/7


"Idealnie Dobrani" to książka, która stawia pod znakiem zapytania wiele kwestii. Autorka zadaje tutaj masę pytań, dotyczących zarówno samych związków, jak i przyjaźni, miłości. Przedstawia historię, która z jednej strony może wydawać się absurdalna, a z czasem wydarzenia te stają się realne, a ich powody, zrozumiałe.

Annie, wyglądem, jak i cechami bardzo przypomina Anię z Zielonego Wzgórza. Marzy o miłości i szczęściu, ale, kiedy znów rozpada się jej związek, ma tego wszystkiego dosyć. Przez przypadek znajduję wizytówkę pewnej tajemniczej firmy kojarzącej pary. Z czasem postanawia zadzwonić tam i zaryzykować skorzystanie z jej usług. Nie spodziewa się tylko, że odważy się na najbardziej szalony krok w swoim życiu i trafi prosto przed ołtarz.


 Przede wszystkim główna bohaterka. Anne jest silną i niezależną kobietą, która chce stworzyć z kimś związek, chce znaleźć oparcie w drugiej osobie, ma już dosyć samotności i zawodów. To właśnie determinacja tej postaci sprawia, że podejmuje ona decyzje, których prawdopodobnie jej rodzina, ani znajomi nie pochwalaliby, gdyby je wcześniej poznali.

Małżeństwa aranżowane wyszły już praktycznie z użycia. Za szukanie partnerów nie odpowiadają już rodzice, czy swaci. Teraz te dwie połówki szukają się nawzajem sami. Poznają się w różnych miejscach, ale powrót do "tradycyjnej metody", jak się żenili nasi przodkowie budzi wiele kontrowersji. Niemniej jednak są jeszcze osoby, które sięgają po pomoc w sytuacji, kiedy nie mogą stworzyć udanego związku, do różnych biur. Właśnie jedno z takich wydarzeń opisuje autorka.

Catherine McKenzie przedstawia historię pełną optymizmu i marzenia o prawdziwej, szczerej miłości. To nie jest zwykłe romansidło, ale szczera i zabawna opowieść która wciąga od pierwszych stron. Nie należy się po niej spodziewać literatury "wysokich lotów", ale jest to po prostu przyjemnie czytająca się powieść, która odciąga od realnego świata i wciąga w opowieść głównej bohaterki.

Poza tym pisarka pozostawia luźne zakończenie, do którego możemy sami sobie dopisać końcówkę i co dalej może się wydarzyć. Podczas czytania lektury, warto sobie zadać także pytanie "Czy istnieją idealnie dobrane pary?" i zastanowić się nad własną odpowiedzią.

Autorka potrafi przedstawić perypetie głównej bohaterki w pełen humoru, błyskotliwy sposób. Dzięki temu historia Anne staje się realniejszcza i ciekawsza. Zdecydowanie jest to książka, która nadaje się na czytanie w każdy dzień roku, sprawiając, że czas spędzony z lekturą będzie, jak takie małe walentynki.
Za możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte:

4 komentarze:

 1. Czytałam i recenzowałam jakieś 2 tygodnie temu. Muszę przyznać, że ambitną lekturą powieść ta nie jest, niemniej można z nią miło spędzić czas! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam, ale ciekawie piszesz. Może kiedyś w przyszłości do niej zasiądę. Zapraszam do siebie, dopiero zaczynam, ale potrafię docenić konstruktywną krytykę czy miłe słowa.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm... Fajna recenzja- serio :) No, Pati, odwaliłaś naprawdę kawał dobrej roboty z tą recenzją! Co prawda skreśliłam tą książkę raptem po przeczytaniu opisu (wiesz, jak bardzo nienawidzę obyczajówek), ale kto wie... może się nawet skuszę na tą książkę??? xD (może, ale jest nadzieja, bo Twoja notka taka... zachęcająca :) )

  Florence ]:-)

  OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea