sobota, 29 grudnia 2012

PLL "Zabójcze"?

Autor: Sara Shepard
Tytuł: Zabójcze
Seria: Pretty Little Liars
Oryginalny tytuł: Killer
Rok Wydania (świat): 2009r.
Rok Wydania (Polska): 2012r.
Wydawnictwo: Otwarte
Moja Ocena: 5/7


Pretty Little Liars to w zasadzie nie tylko opowieść, jest to historia, która wciąga czytelnika, wręcz go pochłania. W jednej z czterech głównych bohaterek, czytelnik, może odnaleźć siebie. Przedstawiają one cztery typy osób, a jednak czasami są do siebie podobne. Ponadto sam temat jest intrygujący i pełen tajemniczości i po mimo innych zalet, to chyba właśnie ze względu na to sięgnęłam po serię i muszę przyznać, że stała się ona jedną z nie wielu młodzieżówek czy których naprawdę miło spędzić czas.


Sara Shepard jako nastolatka chciała zostać gwiazdą oper mydlanych, projektantką klocków Lego lub genetykiem. Inspiracją bestsellerowych powieści z serii Pretty Little Liars oraz The Lying Game stały się jej wspomnienia z czasów szkolnych.

Ian nie żyje? A może jednak żyje? A co jeśli nie? Ciało znika, dziewczyny wychodzą na kłamczuchy, a na jaw zaczynają wychodzić coraz to nowe sprawy, choć życie naszych bohaterek także zaczyna się coraz bardziej komplikować. W sercu Emily, coraz więcej miejsca zajmuje Isaac. Aria musi zrobić coś, żeby Xavier się do niej nie zbliżał, Hanna znajduje powód do kolejnego starcia z Kate, a Spencer ma szansę odnaleźć matkę. Tym czasem A. coraz bardziej naciska, Jason zachowuje się bardzo dziwnie, a inspektor Darren Wilden, także wydaje się coś ukrywać. Czy dziewczynom uda się odnaleźć brakujący fragment układanki?

Pretty Little Liars to seria, to jedna z niewielu serii, które po mimo swojej długości, nadal zadziwiają akcją, wydarzeniami, a przede wszystkim tym, że ich historia nigdy nie nudzi. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, że każda nastolatka może postawić się na miejscu jednej z bohaterek i zastanowić się "a co ja na ich miejscu bym zrobiła?". Bo taka właśnie jest ta seria, skłania do myślenia, zadawania pytań. Szczerze mówiąc dla mnie najlepsze było zawsze zastanawianie się kim jest A., ale tak najbardziej, co tym razem napisze.

W "Zabójczych" akcja bardzo szybko się rozwija i rozgrywa się w szybkim tempie. Już z poprzednich tomów wiadomo, że historia opisywana jest z perspektywy czterech bohaterek, jednak tym razem każdy rozdział kończy się podczas jakiegoś ważnego odkrycia, więc czytelnik już sam nie wie na co czekać, co odkryje Emily, o czym dowie się Spencer, czy jeszcze co innego. Cała książka jest po prostu wielką zagadką.

Zaskoczyły mnie także bohaterki, które pokazały tutaj swoje inne oblicze, nowe cechy. Do tej pory jednak uważałam Emily za jedna z ciekawszych postaci w książce, teraz jednak wydaje mi się ona dosyć uległa i słaba, przynajmniej na razie mam o niej takie zdanie, które mam nadzieję z czasem się zmieni.
Podsumowując, "Zabójcze" to dobra lektura dla każdej nastolatki, która wciąga od pierwszych stron. Historia ciekawa i oryginalna, idealna aby oderwać się od rzeczywistości i znaleźć bohaterkę choć trochę do siebie podobną.


Dla tych którzy nie mogą się doczekać: 10-ta część Pretty Little Liars jest dostępna w Empiku do 9 stycznia na zasadzie przedsprzedaży. 


Kłamczuchy | Bez Skazy | Doskonałe | Niewiarygodne | Zepsute | Zabójcze | Bez Serca | Pożądane | Uwikłane | Bezlitosne | ?????


9 komentarzy:

 1. Czytałam 2 części i bardzo mi się podobały. Niedługo zabieram się za kolejną;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Za mną trzy i niedługo sięgam po czwartą. Coraz bardziej wciąga mnie ta seria, łącznie z serialem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja za to uwielbiam serial, a książek jeszcze nie ruszyłam, bo przeraża mnie to ile ich jest. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tą serię :) Uważam, że to jedna z lepszych młodzieżowych serii... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja teraz wyczekuję 10 części, pragnę aby to się w końcu skończyło! Ale serial może trwać w nieskończoność :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny i ciekawy blog. Mogłabyś wejść i też coś skomentować, albo dodać się do obserwatorów. Z góry dzięki .http://stylmodaaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Nadal nie zapoznałam się z serią... Bu :(

  OdpowiedzUsuń
 8. seria mi absolutnie obca
  znam ją jedynie z recenzji innych osób
  sama nigdy nie widziałam książek na oczy :P
  i w sumie póki co nie ciągnie mnie do lektury

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam jeszcze do nadrobienia wszystkie wcześniejsze tomy :/ i pewnie jeszcze się z tym zejdzie :P

  OdpowiedzUsuń

Witam,
Dziękuję za wszystkie komentarze, dodawanie się do obserwatorów i lajki na facebooku. Cieszę się, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że zarówno moje posty, jak i blog, się Wam spodobały.
Mam nadzieję, że będziecie wpadać tutaj częściej <3

Patiopea